کتاب "من قاسم سلیمانی هستم، سرباز ولایت"

کتاب «من قاسم سلیمانی هستم، سرباز ولایت» به اهتمام ناصر کاوه تدوین شده و انتشارات نوآوران سینا آن را روانه بازار نشر کرده است. به مناسبت سالگرد سپهبد حاج قاسم سلیمانی این کتاب را معرفی کرده ایم.

این اثر عناوینی همچون توصیف رهبری از شهید سلیمانی، چرا مردم قاسم سلیمانی را دوست داشتند، مروری بر زندگانی شهید سلیمانی، یک خون و این همه برکت، شجاع و بی‌ادعا، مقاومت حکیمانه، قسمتی از جنایات هولناک داعش، نشانه‌های تولد خاورمیانه جدید، شهید قاسم سلیمانی برای آینده چه ساخت و متن کامل وصیتنامه شهید حاج قاسم سلیمانی را دربرگرفته است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده: رسم است وقتی بزرگی یا مسئول مملکتی رخت سفر را می‎‌پوشد و می‌رود، به یادش دسته گلی را بر میز و صندلی او می‌نهند. عجبا هر چه می‌گردیم دفتر کار سردار سلیمانی را نمی‌یابیم. میز و صندلی او را نمی‌یابیم. خدایا دسته‌گل‌های‌مان را کجا ببریم. شهید سلیمانی از معدود فرماندهان عالی رتبه سپاه بود که در این دو دهه جایگاه عالی خود را در قلب عموم مردم ایران حفظ کرد و از آلودگی‌های سیاسی، اقتصادی و ... در امان ماند، از این رو شهادتش جانسوز است.

 مروری بر زندگانی سردار سلیمانی

 سرلشکر شهید قاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۵ در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در شهرستان رابر استان کرمان به دنیا آمد. وی در ۱۲ سالگی پس از پایان تحصیلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول کار بنایی در کرمان شد و چندی بعد نیز به عنوان پیمانکار در سازمان آب مشغول به کار شد و در همان سال‌ها نیز فعالیت‌های انقلابی خود را در کرمان آغاز کرد. او بعد از انقلاب ابتدا به مهاباد برای جنگ با کومله و دموکرات رفت.

پس از آن به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. با شروع جنگ تحمیلی چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش داد و به جبهه‌های جنوب اعزام کرد و کمی بعد، خود در صدر یک گروهان به سوسنگرد اعزام شد تا از پیشروی رژیم بعث در جبهه مالکیه جلوگیری کند. سلیمانی در سال ۱۳۶۰ با حکم محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران به عنوان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله منصوب شد. اندکی بعد در زمستان سال ۶۱ به لشکر ۴۱ ثارالله ارتقا یافت که شامل نیرو‌هایی از کرمان، سیاستان و بلوچستان و هرمزگان می‌شد.

سال ۶۴ در عملیات والفجر ۸ فرمانده گردان غواص‌ها بود. این عملیات با رشادت همین غواص‌ها به پیروزی و فتح فاو منجر شد. سال ۶۵ در عملیات کربلای ۵ هم فرمانده لشکر ثارالله بود و هم گردان غواص‌ها بود. باز هم یک پیروزی دیگر. در نبود فرماندهان شهیدی چون باقری، همت، باکری، متوسلیات و خیلی‌های دیگر، چشم امید جبهه‌ها به امثال قاسم سلیمانی است. جنگ که تمام شد قاسم به کرمان برگشت. می‌توانست مثل بعضی دیگر، پوتین را دربیاورد و برود پشت میز. اما سلیمانی آدم نشستن نبود. او حالا به عنوان فرمانده سپاه ثارالله به کرمان برگشته بود. آن زمان اشرار و قاچاقچیان در مرز‌های شرقی فعالیت‌های بسیاری داشتند و امنیت را از شهر‌ها و مناطق مرزی گرفته بودند و حاج قاسم نقشه‌ای را برای مقابله با این گروه‌ها طراحی کرد تا امنیت به منطقه بازگردد.

در سال ۱۳۷۹ از سوی مقام معظم رهبری به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. وی نقش کلیدی در خاورمیانه به ویژه در ناآرامی‌های منطقه‌ای معروف به بیداری اسلامی ایفا کرد. شهید سلیمانی تا پیش از انتصاب به فرماندهی سپاه قدس با باند‌های قاچاق مواد مخدر در مرز‌های ایران و افغانستان می‌جنگید. سرانجام دشمنان کینه‌توز که رشادت و قدرت سردار سلیمانی را تاب نیاوردند در بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ با حمله موشکی بالگرد‌های آمریکایی به ۲ خودروی حامل سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و تنی چند از اعضای الحشد الشعبی) در اطراف فرودگاه بغداد آنان را به شهادت رساندند.

سردار سلیمانی در پاسخ به تهدید ترور از طرف مقامان آمریکایی همواره می‌گفت: این تهدید نیست، کمک به شوقی است. در پاسخ به افرادی که فکر می‌کنند با تهدید‌ها رعب بر ما حاکم می‌شود، می‌گویم خداوندا شهادت در راه خودت را به دست دشمنان دینت، نصیب من بگردان.


تاریخ انتشار: 1399/10/16


شکیبا باشید...